مقام معظم رهبری: تكریم شهیدان به آن است كه این ملت هرگز در برابر سلطه گران مستكبر سرخم نکند . یاد شهیدان باید همیشه در فضای جامعه زنده باشد.
کد مطلب: 2145
اخبار»
دبیر اجرایی کنگره ملی شهدای دانشجو مطرح کرد:
دبیر اجرایی کنگره ملی شهدای دانشجو گفت: تا کنون 4500 شهید دانشجو در سراسر کشور شناسایی شده است .

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی کنگره شهدای دانشجوی استان لرستان، “میلاد عزیزان”، دبیر اجرایی کنگره ملی شهدای دانشجو، امروز در اولین کنگره شهدای دانشجوی استان لرستان که در محل دانشگاه لرستان برگزار شد بیان داشت:  تا کنون ۴۵۰۰ شهید دانشجو در سراسر کشور شناسایی شده است.

 

وی با بیان اینکه کنگره شهدای دانشجو در سه سطح یادواره های دانشگاهی، کنگره های استانی و کنگره ملی برگزار می شود افزود:  ابتدای مهرماه تا کنون بیش از ۵۰۰ یادواره در ۳ هزار واحد دانشگاهی در سراسر کشور برگزار شده و  از اوایل آذرماه تا  کنون  ۱۰ کنگره استانی شهدای دانشجو نیز برگزار شده است.

 

دبیر اجرایی کنگره ملی شهدای دانشجو با بیان اینکه اجلاسیه مرکزی کنگره ملی شهدای دانشجو سوم اسفندماه در تهران برگزار می شود، اظهار داشت: رونمایی از بانک جامع اطلاعاتی شهدای دانشجو با ۳۲ پرتال استانی ، تولیدات مختلف در حوزه موسیقی و مستند، ۳۴ عنوان کتاب از شهدای شاخص استان ها، رونمایی از نمایش نامه رادیویی شهید علم الهدی، تجلیل از خانواده های شهدای شاخص دانشجوی استان ها، رونمایی از تولیدات ویژه استان ها و همچنین ۳۲ جلد کتاب شهدای دانشجو را خواهیم داشت.

 

عزیزان مطالبه گری را یکی از ویژگی های بارز دانشجویان دانست و گفت: دانشجو مطالبه گر است و چیزی که به او بگویند نمی پذیرد مگر اینکه با تحقیق و آگاهی باشد.

 

وی با اشاره به رشادت های شهدای دانشجو در هشت سال دفاع مقدس گفت: افرادی مانند سردار شهید حسن باقری، شهید زین الدین بورسیه دانشگاه پاریس ، شهید هدایت الله طیب دانشجوی دندانپزشکی دانشگاه کالیفرنیای آمریکا که عضو انجمن اسلامی این دانشگاه بود در هشت دفاع مقدس از انقلاب اسلامی دفاع کردند.

 

دبیر اجرایی کنگره ملی شهدای دانشجو در ادامه به روایتی از شهید حسن باقری به نقل از یکی از همرزمان ایشان پرداخت و گفت: “دکل ابوذر” در ۴۰ کیلومتری شمال آبادان بود. شهید حسن باقری مسئول و بنیانگذار اطلاعات عملیات سپاه نام این دکل هفتاد متری را که یک دکل مخابراتی در چند صد متری رود کارون بود، دکل ابوذر گذاشت.حسن باقری و دیدبان های تحت امر او از بالای این دکل با دوربین بر کل منطقه احاطه داشتند تا با شناسایی آن بتوانند از شرق کارون نیروها را برای رسیدن به خرمشهر هدایت کنند. و بلندترین دکل خوزستان به شمار می رفت.

 

عزیزان گفت: سردا فتح الله جعفری در این خصوص می گوید: در یکی از روزها که مشغول دیده بانی بر روی دکل بودم و مواضع دشمن را رصد می کردم به شهید باقری گفتم که دشمن دارد کانال درست می کند و تمام گزارش آن را به ایشان ارائه دادم.

 

وی ادامه داد: سردار جعفری در این خاطره خود می گفت که شهید باقریان از من پرسید خاک های کانال را در سمت راست می ریزند یا چپ؟ و تاکید کرد که تا فردا گزارش کامل آن را به من بدهید.

 

دبیر اجرایی کنگره ملی شهدای دانشجو بیان داشت: سردار جعفری گفت که فردای آن روز به شهید باقری گفتم خاک های کانال ها را سمت راست می ریزند که شهید باقری در پاسخ گفت: خیالم راحت شد چرا که اگر خاک ها را سمت چپ می ریختند می خواستند منطقه را آب بگیرد و در این صورت عملیات شکست می خورد ولی حالا که آن ها را سمت راست می ریزند در حال درست کردن خاکریز هستند که مقابله با آن خیلی سخت نیست.

 

عزیزان تصریح کرد: شهدای دانشجو اینگونه و با این دقت نظر و ریزبینی مسائل در هشت سال دفاع مقدس حضور پیدا کردند.

 

مسئول دبیرخانه ملی شهدای دانشجو همچنین گفت: شهید عباس علی براتی به سه زبان زنده دنیا مسلط بود. پس از آنکه در خط مستقر شد گفت: که من تخریب‌چی می‌شوم. در یکی از عملیات‌ها که برای انفجار پل چهاردهنه اعزام شده بودند از تیم پنج نفره آنها ، چهار نفر به عقب برگشتند و شهید براتی در نزدیکی پل، زخمی و اسیر شد.

 

عزیزان ادامه داد: پسرعموی شهید براتی نزد حاج حسین خرازی آمد و گفت: هیچ نگران نباشید، بروید عملیات کنید که عباس علی اگر سرش را از دست بدهد حرف نمی‌زند. عملیات انجام شد و به پیروزی رسیدند. در خط پیچید که جنازه‌ای پیدا شده که سر ندارد. پسرعموی عباس علی، او را شناسایی کرد و گفت: نگفتم! عباس علی سرش رفت اما حرفش نرفت.

 

وی در پایان هدف از برگزاری کنگره شهدای دانشجو را شناخت الگوهای رفتاری و عملی به دانشجویان عنوان کرد و گفت: امروز دانشجویان همان کار شهدا را انجام می دهند و اگر دیروز شهدای دانشجو علی اکبر های امام خمینی(ع) بودند اکنون دانشجویان امروز علی اکبرهای امام خامنه ای مدظله العالی هستند.

 

 انتهای پیام/